HEMEN KAYIT OLUN
İşletme adı ya da telefon numarası ile arayın

Mobil Cihazlara Uyumlu Bir Restoran İnternet Sitesinin Avantajları

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Son yıllarda artan akıllı telefon kullanımı ile internet kullanıcılarının sayısı arttığı gibi, konuyla ilgili alışkanlıklar da önemli ölçüde değişti. Özellikle internete mobil cihazlardan girilerek birçok işlemin yapılıyor olmasının verdiği kolaylık ile günümüzde mobil internet kullanım oranları hızla artmaktadır.

Restoranlar için Mobilin Önemi

Akıllı telefonların yaygın şekilde kullanıldığı içinde bulunduğumuz dijital çağda, popüler sitelerin mobil versiyonları ile internetten restoran ve yemek bulmak artık oldukça kolay. Araştırmalara göre müşterilerin %57’si bir restorana gitmeden önce internetten restoran ve menü araması yapıyor.

Dünya genelinde mobil internetin kullanım amaçlarını saydığımızda restoran ve yemek ile ilgili aramalar ilk sıralarda gelmektedir. Bu akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte insanların yemeğe çıkmadan önce internette arama yapma alışkanlıklarının artmasının bir sonucudur.

Peki akıllı telefonunda bu araştırmayı yapan biri sitenize ait bir linke tıkladığında kullanımı kolay mobil sitenize mi yoksa masaüstü cihazlara uyumlu sitenize mi yönleniyor? Eğer cevabınız masaüstüne uyumlu site ise restoran sitenizin mobil görünürlüğü hakkında tekrar düşünmeniz gerekir. Çünkü bu şekilde sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterileriniz sayfa içerisinde işletmenizle ilgili önemli bilgilere ulaşamayıp, sitenizden çok erken ayrılacaklardır.

Bir restoran sahibi olarak işletmenizle ilgili menü, telefon, adres ve diğer tanıtıcı yazıların yer aldığı internet sitenizin mobil cihazlara uyumlu olmaması önemli sayıda potansiyel müşteri kaybı anlamına gelmektedir.

Mobil Restoran İnternet Sitesi

Mobil Uyumlu Sitenin SEO'ya Katkısı

Dünya genelinde en çok kullanılan internet arama motoru olan Google, son zamanlarda arama sonuç sayfalarına ait sıralamalarda mobil uyumlu sitelerin lehinde düzenlemeler yapmaktadır. Birçok internet sitesi bu tarz düzenlemelerden zarar görmemek için “arama motoru optimizasyonu (seo)” adı verilen çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmaların günümüzdeki en önemli unsurlarından biri de mobil uyumlu bir internet sitesine sahip olmaktır.

Çok yakın bir zamanda mobil web tarayıcılardan yapılan aramaların sonuçlarında en üst sıraları sadece mobil cihazlardan kullanıma uyumlu internet siteleri alacaktır.

Mobil İnternet Sitesi Nasıl Olmalı?

Cep telefonları için uyumlu bir web sitesi hızlı açılmalı ve tasarım, link, sekme özellikleri ile örneğin iPhone gibi dokunmatik telefonlara uyumlu olmalıdır. Sitenize gelen ziyaretçiler sayfalar arası kolayca gezebilmeli ve sayfa içeriklerini eksiksiz okuyabilmelidir.

Tüm bu temel özelliklerin yanı sıra kullanıcılar mobil siteden online sipariş, rezervasyon ve organizasyon düzenleme isteği gibi işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmelidir. Müşterilerine bu hizmetleri ve kolaylığı sunan restoran sahipleri bunun olumlu sonucunu çok çabuk bir şekilde artan müşteri sayısı ve kazanç olarak görmektedirler.

Henüz bir web siteniz yoksa mobil uyumluluğu en başta planlamanız, hali hazırda bir internet sitesi sahibi iseniz ancak web siteniz mobil uyumlu değil ise en kısa sürede restoran sitenizi mobil cihazlara uyumlu hale getirmeniz gerekmektedir. Günümüzde müşterilerinin tamamına yakınının akıllı telefon kullandığı, çok büyük bir kısmının da mobil internet ile menü araması yaptığı restoran sahipleri için bundan daha önemli bir sebep olabilir mi?

Restoran Paneli'ne kayıtlı işletmelerin elbette böyle bir sorunu bulunmuyor. Eğer henüz üye işletmelerimiz arasında değilseniz, hızlı ve kolay bir şekilde panelimize kaydınızı yaptırıp, siz de tüm masaüstü ve mobil cihazlara uyumlu bir internet sitesi sahibi olabilirsiniz.