HEMEN KAYIT OLUN
İşletme adı ya da telefon numarası ile arayın

Restoran Blogu Açılması ve Faydaları

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Restoran BloguBir restoran reklamının yapılmasında sayısız yol olsa da, restoran sitesinin blog yazıları ile tanıtılması birçok açıdan en önemlileri arasında yer almaktadır.

Restoran blogunuzda yayınlanacak yazılar mevcut müşterileriniz ile olan bağınızı güçlendirirken, potansiyel müşterilerinizin de sizi daha kolay bulmasını ve işletmenizle ilgili bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır. Bu şekilde rekabette diğer restoranlara göre önemli bir avantaj sahibi olacaksınız.

Restoran Blogu Açılmasının Faydaları

Sitenizde açacağınız blog bölümü ile elde edeceğiniz faydaların başlıcaları şunlardır;

İnternet Arama Motoru Trafiğinin Artması

Google vb. internet arama motorları belirli aralıklarla güncellenen siteleri severler. Bu şekilde eğer örneğin blog gibi bölümlere belirli bir düzende yazılar eklediğinizde siteniz Google’da daha üst sıralarda listelenecektir. Bu da rakiplerinizin daha önünde olmanız ve potansiyel müşterilerinizin yaptığı yemek aramalarında restoranınıza ulaşma ihtimalinin artması anlamlarına gelmektedir.

Sitenize örneğin haftada bir yeni ve başka hiçbir yerde yayınlanmamış yazı girerek müşteri sayınızı arttırabilirsiniz. Yazıların yeni olmasının yanında benzersiz de olmasının önemi, arama motorlarının kopya içerik barındıran sitelere üst sıralarda yer vermemesinden kaynaklanmaktadır.

Tüm siteler için olduğu gibi restoran siteleri için de başka sitelerden verilen linkler oldukça önemlidir. Çünkü bir site farklı sitelerden link aldıkça arama motorlarındaki gücü de aynı oranda artmaktadır. Kaliteli yazılar ile farklı sitelerden yazılarınızın olduğu sayfalara yönlendirme alabilirsiniz. Bu, restoranınızın diğer sitelerde de tanıtımı anlamına gelmektedir. Bir taşla iki kuş vurmak bu olsa gerek :)

Gelişen Müşteri Etkileşimi

Müşteriniz restoranınızın içindeyken onunla kişisel etkileşim kurabilirsiniz, ancak dışarıda olduğunda bu etkileşimi kurmanız kolay değildir. Konusunu sınırsız şekilde belirleyeceğiniz yazılarla bu etkileşimi müşterileriniz işletmenizin dışındayken bile kurabilir, onların devamlı müşteriler haline gelmelerini sağlayabilirsiniz.

Restoran Sitenize Gelen Devamlı Ziyaretçi Sayısının Artması

Blog bölümleri kullanıcıların mail adresleri ile sitelere abone olmalarını sağlamaktadır. Her yeni yazı eklediğinizde abonelerinize mail göndererek onları bilgilendirebilir, müşterilerinizin restoran sitenizi tekrar ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz.

Yüksek Yatırım Getirisi

Restoran blogu bölümüne belirli aralıklarla yazı eklenmesi fazla bir zamana ve maliyete yol açan bir çalışma değildir. Özellikle getirisi hesaba katıldığında mutlaka gerçekleştirilmesi gereken bir yatırım olarak düşünülmelidir.

Sadece haftada bir yazı bile girerek müşterilerinizle devamlı etkileşim içerisinde olabilir, yeni müşterilere ulaşabilir ve internet arama motorlarında bu sayede artan sıralamalarınızın da etkisiyle internet sitesi ziyaretçilerinizin sayısını arttırabilirsiniz. Yani az bir zaman ayırarak çok fazla müşteri ve kazanç elde edebilirsiniz.

Potansiyel Müşterilere Ulaşılması

Çoğu sektörde olduğu gibi yemek sektöründe de reklam çalışmalarının en zor yanlarından biri doğru insanlara ulaşabilmektir. Bir restoran sitesi açarak ve yeni yazılar ekleyerek doğru kişilere daha rahat ulaşabilirsiniz. 

Peki Blog Yazılarınızda Neleri Konu Edinmelisiniz?

Kaliteli ve hizmetlerinizle ilgili yazılar yazdığınızda, internette ilgili aramaları yapan potansiyel müşterilerinizin sizi keşfetme olasılıkları yüksek olacaktır. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kendinizi müşterilerinizin yerine koyarak, aramaları ile ilgili konular hakkında yazılar yazarak restoranınız ve potansiyel müşterilerinizi akıllıca buluşturmaktır.

Müşteriler gelecekteki etkinlik programlarına, menünüzde yer alan yemekler hakkındaki detaylara, resimlere ve tarifler ile ilgili vereceğiniz ufak ipuçlarına oldukça ilgilidirler. Restoranınıza ait en son haberleri ve varsa mutlaka indirimli menülerinizi paylaşmalısınız.

Bunlara ek olarak restoranınızda gerçekleşen bir organizasyon ve ünlü ziyareti sonrası oluşan resimleri ve anılarınızı yazılarınızda paylaşabilir, okuyucularınızı benzer deneyimi yaşamaları yönünde teşvik edebilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgiler için en iyi restoran sitesi nasıl olmalı hakkındaki yazımızı inceleyebilir, sorularınız ve size özel önerilerimizi paylaşmamız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.