HEMEN KAYIT OLUN
İşletme adı ya da telefon numarası ile arayın

En İyi Restoran Sitesi için İpuçları

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Restoran işinde başarılı olmak bir çok faktöre dayanıyor. Günümüzde internet ortamında var olmak restoranların en çok önemsediği noktalardan biri haline gelmiş durumda. Müşterileriniz daha önce hiç olmadığı kadar sizi internet aracılığıyla buluyor. Bu nedenle sitenize gelen ziyaretçileri birer müşteriye çevirebilmek için onlara sunacağınız ilk izlenim oldukça hayati bir rol oynuyor.

Eğer web sitesi sahibi bir restoran yetkilisi iseniz kendinize şu soruyu mutlaka sormalısınız; İşletmem internette var olmanın tüm avantajlarını kullanabiliyor mu? Gelin bu yazıdaki öneriler ışığında sitenizi daha ayrıntılı inceleyelim ve potansiyel müşterileri kaybedip etmediğinizi görelim.

Kaliteli Tasarım Sahibi Olun

Site tasarımınız restoranınızın ve menülerinizin kalitesini yansıtan şekilde olmalı ve ziyaretçilere sıradan bir tasarımın veremeyeceği güveni vermelidir.

Flash Kullanmayın

Peki neden? Iphone ve ipad dahil çoğu mobil cihaz Flash içeriği görememektedir. Sadece bu sebeple binlerce site ziyaretçisi kaybedebilirsiniz.

Diğer bir neden de Flash seo dostu değildir. Google ve Bing gibi arama motorları sitenizdeki yazı ve anahtar kelimelere göre sizi arama sonuçlarında listelemekte ve ön sıralara taşımaktadır. Flash içindeki yazılar arama motorlarına görünür değildir, onları okuyamazlar. Bu sebeple arama sonuç listelerinde çıkmaya yardımcı olmazlar.

Son olarak ise Flash web siteleri yönetilmesi zor ve maliyetlidir. Eğer Flash kullandıysanız en ufak bir değişiklikte bile tasarımcıya başvurmanız gerekir. 

Mobil Uyumlu Siteniz Olsun

Eğer mobil cihazlara uyumlu restoran sitesi sahibi değilseniz, önemli sayıda ziyaretçi ve potansiyel müşteri kaybediyorsunuz demektir. Günümüzde internet dünyası mobile doğru gitmektedir. İnsanlar yoldayken dahi internet kullanmak istiyorlar, bu nedenle restoranınız kaliteli, etkili ve hızlı açılan bir mobil siteye sahip olmalıdır.

Ayrıca siteniz küçük ve dokunmatik ekranlar için uygun olmalıdır. Çoğu restoran web sitesi yazıların ve navigasyon linklerinin küçük, ulaşılamaz olmasından dolayı hala mobil cihazlarda zor bir kullanıma sahip.

En İyi Restoran Sitesi için İpuçları

Menü ve Fiyatlarınızı Ekleyin

Yemek menünüz işinizin odak noktasıdır. Onlar birer çekim gücü ve insanların birbirlerine tavsiye edecekleri size ait ürünlerdir.

Menünüzü sitenizin önemli bir parçası hale getirin ve her sayfadan ulaşılabilir yapın. Menünüzü resimli, açıklamalı ve fiyatları ile birlikte güzel bir şekilde eklediğinizde ziyaretçileriniz karar aşamasında başka herhangi bir aracıya gerek duymadan en doğru bilgilere ulaşabilecektir. Menünüz çok lezzetli göründüğünde ise sizin restoranınızı seçmeleri için çok önemli bir adım atmış olacaksınız.

Resim Galerisi Oluşturun

Sitenizin farklı sayfalarında restoranınıza ait birkaç fotoğraf barındırıyor olabilirsiniz. Ancak ayrı bir sayfada işletmenizle ilgili tüm resimleri bir arada sergileyerek, kullanıcılara oldukları yerden restoranınızın atmosferini yaşatmalısınız. 

Peki bu neden önemli? Yeni müşteriler kapıdan içeri girdiklerinde nasıl bir ambiyans ile karşılaşacaklarını bilmek isterler. Onlar için çok özel bir günün, belki bir doğum günü belki de evlilik teklifinin ev sahibi olabilirsiniz.

İyi seçilmiş resimler birçok sorunun cevabı ve kararsızlığın sizin lehinize olan çözümü olabilir. Sayısını çok fazla tutmadan, 10, 20 resim ile bunu yapmalısınız.

Video Paylaşın

Youtube vb siteler ile video izlenme ve paylaşımı günümüzde hızla artmaktadır. Sayısız yazı ve resimde anlatabileceklerinizi tek bir video ile anlatarak en kısa sürede ziyaretçilerinizi ikna edebilirsiniz. Ayrıca sitelerine video ekleme imkanı bulunmayan pek çok restorana göre avantajlı bir duruma geçebilirsiniz.

İletişim ve Yer Bilgisi Ekleyin

Adresiniz ve telefon numaranız tüm sayfalarınızda görünür olmalıdır. Ayrıca konumunuzu ayrıntılı olarak belirten ve yol tarifi veren Google Harita uygulaması da sitenizde mutlaka yer almalıdır. 

Yeni ve Özgün Yazılar Yazın

Belirli aralıklarla sitenize ekleyeceğiniz özgün yazıların size birçok açıdan katkısı olacaktır. Bu şekilde internet arama motoru uyumlu yani seo dostu olacak sitenize çok fazla sayıda insanı çekebilirsiniz. Arama motorları özgün yazılara yer veren siteleri ilk sıralarda listeleyerek onları ödüllendirmektedir.

Yeni yazılarınızda restoranınız hakkındaki gelişmelerden, menünüze eklediğiniz yeni yemeklerden, katıldığınız ya da düzenlediğiniz etkinliklerden bahsederek hem site içeriğinizi zenginleştirebilir hem de bu yazıları mevcut müşterilerinize mail göndererek aranızdaki bağı sıcak tutabilirsiniz.

Online Rezervasyon, Yemek Siparişi, Organizasyon Talebi Alın

Sitenize ekleyeceğiniz bir form ve gerekli altyapı ile mesai saatleri dışında da ayrıntılı bir şekilde online rezervasyon, yemek siparişi ve organizasyon düzenleme talebi alabilirsiniz. Üstelik bu şekilde müşterileriniz ile ilgili geçmiş bilgilere daha sonra da ulaşarak onları işletmenize gelen devamlı müşteriler haline getirebilirsiniz.

İnternet dünyasında başarılı olan restoran sitelerini incelediğimizde bu yazıda bahsedilen kriterleri sağladıklarını görüyoruz.

Peki sitenizin sizce eksik yanları var mı? Ya da daha iyi bir restoran sitesine mi sahip olmak istiyorsunuz? Ayrıntılı inceleme ve tüm site kurulumu dahil soru ve istekleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.