HEMEN KAYIT OLUN
İşletme adı ya da telefon numarası ile arayın

Restoran Sitenizi Bir Satış Elemanı Haline Nasıl Getirebilirsiniz

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Restoranınız için çalışacak bir satış elemanından beklentileriniz nelerdir? Satış elemanı hangi özelliklere sahip olmalıdır? Restoran sitesi ile ilgili yapılabileceklere geçmeden önce bu sorular üzerinde düşünülmeli ve gerekli olanlar doğru bir şekilde belirlenmelidir.

Öncelikle müşteri sayınızı ve gelirinizi arttıracak bir satış elemanının sektörü ve restoranınızı çok iyi tanıması gerekiyor. Müşteri ilişkilerini iyi bir şekilde yönetebilmeli ve sıcak, samimi bir tavır sahibi olmalıdır. 

Yüz yüze görüşme durumu olmadan iyi bir satış performansı beklemek zor gelebilir. Ancak potansiyel bir müşteri restoranınızın önüne geldiğinde ihtiyacı olan bilgilerin mekanınızın ve menülerinizin özellikleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Müşteriye o an bir satış elemanının yaklaşımı menü ve broşürü göstermek, günün yemeğini ve varsa indirimli menüleri anlatmak ya da etrafı tanıtmak olurdu. Bir restoran sitesi de satış elemanı ile aynı yaklaşımı sergileyerek aynı anda çok daha fazla müşteri ile ilgilenebilir ve hatta daha fazla sayıda rezervasyon, sipariş alabilir.

İpuçlarını takip ederek işletme sitenizi çok iyi bir satış elemanına çevirebilirsiniz. Bu amaçla birkaç önemli konuyu düşünmek ve uygulamak gerekiyor;

Dikkat Çekici Sayfa Başlıkları Kullanın

Sayfa başlıklarınızda site ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek, onları müşteriniz olmaları yolunda teşvik edecek ifadeler kullanın. Neden sizin restoranınızı seçmeleri gerektiği hakkında onlara ikna edici detaylar verin.

Bu amaçla en çok tercih edilen menünüzü, yemeklerinizde kullandığınız malzemelerin kalitesini, varsa restoranınızın sahip olduğu manzarayı ve indirimlerinizi sayfa başlıklarında kullanabilirsiniz.

Restoran Sitesi Satış Elemanı

Restoranınız Hakkında Detaylı Bilgiler Verin

Potansiyel müşterilerinizle yüz yüze konuşurken genel olarak sorulan sorulara cevap olacak, restoranınız hakkında merak edilebilecek önemli detaylara sitenizde mutlaka yer vermelisiniz. İşletmenizin açılış ve kapanış saatleri, mekanınızın sahip olduğu özellikler (bahçe, aile salonu, alkol durumu vb.), menüleriniz, adresiniz ve telefon numaranız bunlara örnek olarak verilebilir.

Konu le ilgili daha fazla ipucu için en iyi restoran sitesi için öneriler verdiğimiz yazımızı inceleyebilirsiniz.

İyi Müşteri Yorumlarına Sahip Olun

Birçok konuda olduğu gibi insanların restoran seçiminde de diğer müşterilerin yaptığı yorumlar büyük öneme sahiptir. Yorumlar potansiyel müşterilere yemeklerin lezzeti, servis kalitesi, ambiyans gibi pek çok konuda önemli ipuçları verir. Karar aşamasında ise hayati bir rolü vardır.

İyi bir satış elemanından insanların karşısında kendinden emin bir halde durmasını ve güven vermesini bekleriz. Bir restoran sitesinin ziyaretçilerinin karşısında bu algıyı oluşturabilmesi için restoranınızın sitesinde ve işletmenizden bahseden önemli internet sitelerinde hakkınızda iyi yorumların olması çok önemli bir avantajdır.

Online Rezervasyon ve Sipariş Alın

İnternet siteniz mükemmel bir satış elemanı olmak için artık tüm donanıma sahip. Ama bu yine de yeterli değildir. Size yeni müşteriler kazandırdığını ve gelirinizi arttırdığını somut bir şekilde görmeniz gerekir. 

Ziyaretçilerinizi müşteriniz haline getirmek için siteniz online restoran rezervasyonu ve yemek siparişi altyapısına mutlaka sahip olmalıdır. Menü sayfanız gibi ilgili yerlere ekleyeceğiniz butonlar ve bilgi formları ile aynı anda çok fazla sayıda kişiye satış yapabilir, mesai saatleriniz dışında bile satış yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Artık web siteniz her şeyi ile hazır durumda! Unutmamanız gerekir ki satış elemanları sosyaldir. Bu nedenle sitenizi daha sosyal hale getirmek için Facebook sayfası ve restoran sitesi bağlantısı konulu yazımızı inceleyebilir, sorularınız ve destek talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz.