HEMEN KAYIT OLUN
İşletme adı ya da telefon numarası ile arayın

Restoranlar Beacon Kullanarak Devamlı Müşteri Sayılarını Arttırıyor

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Restoranlar için BeaconSon dönemlerde özellikle restoranların yoğun ilgi gösterdiği beacon teknolojisi yoluyla işletmeler ile müşterileri arasındaki iletişim önemli oranda artmış durumda. Bu konuyla ilgili haberleri oldukça sık duyduğumuz şu günlerde, beacon kullanımının işletmeler için vazgeçilmez olacağını tahmin etmek hiç de zor değil.

Beacon Nedir?

Beacon akıllı telefonlarla radyo sinyalleri ile iletişim kuran bir kablosuz cihazdır.

Beacon Nasıl Çalışır?

Beaconlar BLE, yani düşük enerjili Bluetooth teknolojini kullanırlar. Wifi ağlara göre fiziksel bir engelden etkilenmeme avantajı vardır ve üstelik mobil telefonlarda daha az pil kaybına neden olur. Beaconlar IOS (iPhone) ve Android cihazların tümüyle çalışabilmektedir.

Restoranlar Beacon ile Neler Yapabilir?

Beacon ile restoranınıza gelen müşterileriniz hakkında, işletmenizi daha sık ziyaret etmelerini sağlayacak önemli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgileri akılcı bir şekilde kullandığınızda olumlu etkisini çok hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Şimdi, beacon ile yapılabilecekleri daha yakından inceleyelim;

Mesaj Gönderimi; Beaconlar ile doğrudan akıllı telefonlara ve tabletlere mesaj gönderebilirsiniz. Bu mesajlar, beacon yerleştirilen restoranınızın belirli mesafedeki yakınına gelmiş müşterilerinizin cep telefonlarına otomatik olarak iletilir.

Önemli Bilgilerin Paylaşılması; Belirli bir saat aralığında boş bir masanızın olduğunu ya da o gün için özel bir menü hazırladığınızı düşünelim. Bu bilgileri sizin için değerli müşterilerinizle paylaşarak müsait masalarınızı değerlendirebilir, özel müşterilerinize onlara değer verdiğinizi hatırlatabilirsiniz.

Kampanya ve Promosyonları Duyurma; Mesaj gönderim amacınızı elbette istediğiniz şekilde belirleyebilirsiniz. En çok kullanılan yöntemlerden birisi, etkisi oldukça hızlı olan kampanya ve promosyonların duyurulmasıdır. Özellikle işletmenizi daha sık ziyaret etmesini istediğiniz müşterilerinize promosyon yoluyla ulaşmak istemez misiniz? Yemeğin üstüne bir kahve ikramı buna örnek olarak verilebilir.

Müşteri Bağlılığı Oluşturma; Mevcut müşterilerinizi restoranınıza devamlı gelen müşteriler haline dönüştürmenin yolu bildiğiniz gibi bir müşteri bağlılığı oluşturmaktan geçiyor. İşte beaconlar, haber, duyuru ve kampanyalarınızı işletmeniz için en doğru müşterilere ulaştıran, tam da bu amaca ulaşılmasını sağlayan araçlardır.

Rekabette Öne Çıkma; Bölgesel, yerel bir iş yapan restoranlar için işletmelerinin yakınındayken müşterileri ile iletişim kurmak kadar mükemmel bir reklam çalışması olabilir mi? Yakın çevredeki diğer restoranlarla ortak müşterileri paylaşıyor olsanız bile, beacon ile müşteri kaybını en aza indirebilirsiniz.

Restoranlar için bu denli önemli olan beacon teknolojisini tam olarak kullanabilmek için öncelikle bir beacon cihazına ve bu cihazla uyumlu çalışan bir mobil uygulamaya ihtiyacınız bulunmaktadır. Beacon cihazını restoranınıza yerleştirmeniz ve müşterilerinizin ilgili mobil uygulamayı telefonlarına kurması sonucunda iletişime başlayabilirsiniz.

Elbette beacon cihazının temin edilmesi, uyumlu çalışacağı mobil uygulamanın yapılmış ve hali hazırda müşterilerinin telefonlarında kurulu olması, restoranların tamamına yakını için oldukça gerçekleşmesi zor bir durum.

Restoran Paneli olarak iş ortağımız mekan.com beaconlarını üye işletmelerimize ücretsiz olarak sunuyoruz. Bu şekilde oldukça geniş bir kitle tarafından kullanılan mekan.com mobil uygulaması ile bir anda birçok müşteriniz ile iletişime geçebiliyor olacaksınız.

Siz bu yazıyı okurken müşterileriniz restoranınıza yakın bir yerlerde vakit geçirmeye devam ediyor. Ne dersiniz, onları restoranınıza davet edelim mi?