HEMEN KAYIT OLUN
İşletme adı ya da telefon numarası ile arayın

Restoranlar için Google Adwords Reklamları

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Her gün binlerce kişi internette restoran ve yemek ile ilgili aramalar yapıyor. Bu aramaların tamamına yakını popüler internet arama motoru olan Google aracılığı ile gerçekleşiyor. Arama yapanların önemli bir kısmı ise Google'ın reklam servisi olan "Adwords" ile verilen dikkat çekici reklamlara tıklayarak, reklam verenlere ait internet sitelerini ziyaret ediyor. Peki sizin restoranınız bu ziyaretçi kitlesinden payını alabiliyor mu?

Çok iyi hazırlanmış bir internet siteniz olabilir. Bu siteniz "doğal arama sonuçları" adı verilen reklamsız listelemelerde ilk sıralarda da yer alıyor olabilir. Ancak bu durum, mümkün olan tüm müşterilere ulaşmak için Google'da yeterli değildir. Amacınız daha fazla sayıda müşteriye ulaşabilmek ise Google Adwords reklamları tam da size göre bir çözüm sunmaktadır.

Google Adwords Nedir?

Adwords, yapılan aramalarda ilk sıralarda yer alabilmek için kullanılan Google'a ait bir reklam servisidir. Kampanya oluşturabilmek için mail ve şifre ile kayıt olup, kredi kartı vb. ödeme yöntemlerinizi belirtmeniz gerekmektedir.

Adwords'e Nasıl Reklam Verilir?

Reklamlarınızın yayınlanmaya başlayabilmesi için şehir ve bütçe gibi birçok ayarlama yapmalısınız. Ancak en önemli iki ayar; reklam metinleriniz ve "anahtar kelime" adı verilen arama terimleridir. Anahtar kelimeler ile hangi aramalarda reklamın görünür olacağına karar verirken, reklam metinleri ile de dikkat çekmek ve en çok müşteri ziyaretini almak hedeflenmektedir.

Anahtar Kelimeler; Kampanyanıza restoranınız ile ilgili önemli kelimeleri dahil etmeniz gerekir. Bu amaçla menünüz, restoranınızın bulunduğu il, ilçe ve verdiğiniz hizmetler sizin en önemli kelimeler olacaktır.

Restoranlar için Google Adwords Reklamları

Örneğin İstanbul'un Şişli ilçesinde bir restoranınız olduğunu düşünelim. Kebap yemeğinin menünüzde olduğunu ve ayrıca restoranınızda düğün gibi organizasyonların da düzenlenebilir olduğunu varsayalım. Bu şekilde listenizde şu kelimelerin mutlaka yer alması gerekir;

istanbul şişli restoran
istanbul restoran
şişli restoran
şişli kebap
istanbul düğün mekanları
şişli düğün mekanları

Bu kelimelere daha çok kullanıcıya ulaşmak için, arama sayısı daha yüksek olan genel kelimeleri, yani il ve ilçe bulunmayan kelimeleri de ekleyebilirsiniz;

restoranlar
kebap
düğün mekanları

Ancak genel kelimeleri eklerken tıklanma sayısına göre daha az potansiyel müşteriye ulaşabileceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir.

Ayrıca restoranınızın ismini de kelime listenize eklemenizi öneririz. Çünkü diğer reklamların üstte çıktığı bir durumda, müşterileriniz diğer restoranlara yönlenebilirler.

Reklam Metni; Google Adwords kampanyalarında reklam alanı; Başlık, açıklama ve internet sitesi.olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Restoranınız ile ilgili önemli bilgileri ve varsa düzenlediğiniz kampanyaları belirterek, kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışmalısınız.

50 TL’lik Hediye Google Adwords Reklam Kuponu

Restoran Paneli üye işletmelerine hediye ettiğimiz 50 TL değerindeki Google reklam bütçesi ile siz de hemen reklam vermeye başlayabilirsiniz. Üstelik web sitesi ve benzeri tüm işlemlerinizi yönettiğiniz aynı panel ile, Restoran Paneli üzerinden kampanya oluşturabilir ve Google’da yayınlayabilirsiniz. Ayrıca sağladığımız altyapı ile reklamlarınızın kaç defa gösterildiği ve aldığınız ziyaret sayısı gibi detaylara da panelinizden ulaşmanız mümkün. Elbette ihtiyaç duyduğunuzda uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Restoranlarla ilgili araştırmaların büyük oranda internetten yapıldığı günümüzde, doğru müşteri kitlesine ulaşmanın en etkili yolu olan Google Adwords reklamlarını kullanarak siz de kısa sürede daha çok müşteriye ulaşın!